Președintele Klaus Iohannis a început o vizită de trei zile în Japonia. Acesta se va întâlni cu Împăratul Naruhito, cu prim-ministrul Fumio Kishida, dar si cu alţi oficiali ai statulului Nipon. Parafarea Parteneriatului Strategic dintre cele doua ţări este principalul punct pe agenda vizitei.
România încearcă să-și relanseze relațiile la nivel înalt cu Japonia, după ce anul trecut premierul Shinzo Abe a venit la București să discute afaceri comune și a ajuns să viziteze Muzeul Satului. Președintele Klaus Iohannis s-a întâlnit la Tokyo cu prim-ministrul Japoniei pentru a stabili un parteneriat strategic între cele două țări. Șeful statului român participă la ceremoniile de întronare a împăratului Naruhito.