parlamentul republicii moldova
Republica Moldova intră din nou în stare de urgență pentru 60 de zile. Parlamentul de la Chișinău a votat astăzi un proiect de hotărâre la propunerea Guvernului. Nu se cunosc deocamdată noile restricţii, însă, potrivit legii, pot fi instituite carantină, restricții la intrarea și ieșirea din țară sau introducerea unui alt program de lucru. Acțiunile de combatere a efectelor pandemiei vor fi coordonate de Comisia pentru Situaţii Excepţionale a Republicii Moldova. Starea de urgență a mai fost instituită în martie anul trecut. Până acum, în Republica Moldova au fost înregistrate aproape 230 de mii de persoane infectate cu noul coronavirus și aproape 5 mii de decese.
Ambasadorul SUA la Chișinău îi îndeamnă pe parlamentari să scoată Republica Moldova din criză
Ambasadorul american la Chişinău, Dereck J. Hogan, i-a îndemnat pe aleşii moldoveni să rezolve impasul în care se află în prezent Republica Moldova, confruntată pe lângă pandemia de COVID-19 cu un guvern disfuncţional, pe fondul conflictului dintre legislativ şi preşedintele Maia Sandu, relatează presa de peste Prut.
Două deputate din Republica Moldova au fost reținute la scurt timp după ce le-a fost ridicată imunitatea parlamentară
Marina Tauber, deputată și vicepreședinte al Partidul Şor, a rămas fără imunitate parlamentară luni, fiind bănuită de fraudă bancară, transmite TVR Moldova. Imunitatea i-a fost retrasă la solicitarea procurorului general interimar. Parlamentul a votat şi pentru ridicarea imunităţii deputatei Reghina Apostolova. Cele două membre ale legislativului de la Chișinău au fost reținute luni, la scurt timp după vot.
Prima ședință a noului parlament al Republicii Moldova s-a încheiat brusc, fără să fie alese organele de conducere
Noul parlament al Republicii Moldova, ales pe 24 februarie, s-a întrunit în şedinţa de constituire. În lipsa unei majorităţi parlamentare, şedinţa Legislativului s-a încheiat însă subit, fără să fie ales preşedintele Parlamentului sau să fie constituit biroul permanent. A fost însă timp de ceva înțepături.
Profesorul Ion Mărgineanu din Republica Moldova își continuă maratonul spre Alba Iulia. Basarabeanul a parcurs până acum 350 de kilometri
După un drum de peste 350 de kilometri, pe jos, profesorului Ion Mărgineanu, din Republica Moldova, i s-au alăturat doi bărbaţi care au auzit de acţiunea basarabeanului și vor să-l însoţească până la în capitala Marii Uniri.
- 1
- 2

