Stare de urgenţă în Republica Moldova, începând cu 1 aprilie - a votat Parlamentul de la Chișinău

Republica Moldova intră din nou în stare de urgență pentru 60 de zile. Parlamentul de la Chișinău a votat astăzi un proiect de hotărâre la propunerea Guvernului. Nu se cunosc deocamdată noile restricţii, însă, potrivit legii, pot fi instituite carantină, restricții la intrarea și ieșirea din țară sau introducerea unui alt program de lucru. Acțiunile de combatere a efectelor pandemiei vor fi coordonate de Comisia pentru Situaţii Excepţionale a Republicii Moldova. Starea de urgență a mai fost instituită în martie anul trecut. Până acum, în Republica Moldova au fost înregistrate aproape 230 de mii de persoane infectate cu noul coronavirus și aproape 5 mii de decese.

Două deputate din Republica Moldova au fost reținute la scurt timp după ce le-a fost ridicată imunitatea parlamentară

Marina Tauber, deputată și vicepreședinte al Partidul Şor, a rămas fără imunitate parlamentară luni, fiind bănuită de fraudă bancară, transmite TVR Moldova. Imunitatea i-a fost retrasă la solicitarea procurorului general interimar. Parlamentul a votat şi pentru ridicarea imunităţii deputatei Reghina Apostolova. Cele două membre ale legislativului de la Chișinău au fost reținute luni, la scurt timp după vot.

Ultima Oră

Cele mai citite