Una dintre companiile implicate în organizarea festivalurilor Untold și Neversea intenționează să concesioneze Parcul Izvor din Capitală pentru a organiza concerte, o zone cu mâncare și băuturi sau shopping. Inițiativa i-a indignat pe mulți dintre bucureșteni, dar și pe multe ONG-uri care i-au trimis astăzi primarului general o scrisoare prin care îi cer să nu dea curs unui astfel de demers.
Organizatorii Festivalului Nostalgia, care a avut loc weekendul trecut în Parcul Izvor din Bucureşti, au fost amendaţi cu 26.000 de lei pentru zgomot şi pentru distrugerea spaţiului verde. Duminică, la 6 zile de la încheierea concertelor, parcul încă arată jalnic. Încă este mizerie, iar iarba verde nu mai există.
Direcția Generală de Poliție Locală și Control a Municipiului București a finalizat controlul efectuat, la sfârșitul săptămânii trecute, în Parcul Izvor din Capitală, cu prilejul desfășurării evenimentului cultural „Festivalul Nostalgia”.
Circulaţia metroului a fost întârziată în această dimineaţă, aproape două ore, după ce o persoană a căzut pe şinele trenului in statia Izvor. Datele de până acum indică o sinucidere.
Concertul din Capitala dedicat Zilei Europei s-a încheiat aproape de miezul nopții. Spectacolul s-a desfășurat în parcul Izvor și câteva mii de oameni au cântat și au dansat împreună cu trupele de pe scenă.
Cine n-a plecat în minivacanţa de 1 Mai şi a rămas în Bucureşti nu s-a plictisit deloc. În parcurile din Capitală sunt evenimente pentru toate vârstele. Aseară, bucureştenii au dansat pe muzica lui Goran Bregovic şi a lui Ovidiu Lipan Ţăndărică. Festivalul de muzică balcanică din Parcul Izvor se încheie mâine.
1 May 2017, 09:49
Ultima Oră
22 June 2026, 17:04 (actualizat 22 June 2026, 17:08)