parada junilor braşoveni
Sărbătoare mare la Brașov. 25 de mii de oameni au mers să vadă parada Junilor. Evenimentul are loc în fiecare an, în Duminica Tomii, dar puțini știu că, abia după 1918, după Unirea Transilvaniei cu România, cetele de Juni au putut intra călare în cetatea de la poalele Tâmpei, aflată până atunci sub stăpânire străină.
"Multe trebuie să învețe: să știe să călărească, să știe să joace hora, să știe să arunce buzduganul". Parada cetelor de juni, la Brașov
Dacă la mare turiştii s-au mai bucurat de câteva raze de soare, la munte, vremea neprietenoasă a mutat locul de petrecere. Ceaţa şi frigul din Poiana Braşov i-au trimis pe turişti în centrele spa, la piscinele şi locurile de joacă pentru copii. Cine a avut curaj să iasă din casă s-a ales cu amintiri de neuitat - în afara spectacolelor special organizate cu ocazia Zilelor Braşovului, a fost şi Parada Junilor. Tinerii au străbătut călare tot oraşul vechi.

