Germania se pregătește pentru un al doilea val al epidemiei de coronavirus

Armata germană pregăteşte Centrul expoziţional din Berlin pentru a fi transformat într-un spital cu 1.000 de paturi, în aşteptarea celui de-al doilea val al epidemiei de coronavirus, transmite agenția France Presse, preluată de Agerpres. De notat că Germania se află acum în plină fază de aplicare a măsurilor de ieşire din izolare, proces început săptămâna trecută.

Bolnavii cu COVID-19, tratați cu plasmă imunizată. Ministrul Sănătăţii a aprobat ordinul pentru recoltarea de plasmă de la pacienţii vindecaţi de coronavirus

România va oferi o şansă în plus pacienţilor ajunşi în stare critică din cauza noului coronavirus. Ministrul Sănătăţii a aprobat ordinul pentru recoltarea de plasmă de la pacienţii vindecaţi de Covid-19, cu anticorpi care ajută organismul să lupte cu infecţia. S-a făcut şi protocolul pentru terapia cu plasmă, anunţă ministrul Nelu Tătaru. Tratamentul este aplicat experimental în mai multe ţări din lume.

Ultima Oră

Cele mai citite