PALMED: Salutăm iniţiativa Ministerului Sănătăţii de introducere a contribuţiei personale

Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private – PALMED salută iniţiativa Ministerului Sănătăţii de a introduce în Legea Sănătăţii termenul de contribuţie personală, opţiune ce are drept scop, potrivit proiectului de Ordonanţă de urgență a Guvernului pentru modificarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, acoperirea costurilor reale ale serviciilor medicale, în special pentru segmentul spitalizării continue, a ambulatoriului clinic de specialitate și ambulatoriul paraclinic, conform unui comunicat al PALMED.

Tratamentele care nu sunt disponibile în sistemul de stat ar putea fi decontate la clinicile private din România, dacă prețul serviciilor va fi mai mic decât în străinătate

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a discutat, marţi, cu Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private (PALMED), printre temele abordate numărându-se posibilitatea extinderii şi la furnizorii de servicii medicale din ţară a prevederilor Ordinului 50/2004 privind metodologia de trimitere a unor categorii de bolnavi pentru tratament în străinătate, dar şi introducerea serviciilor de telemedicină în Contractul-Cadru.

Ultima Oră

Cele mai citite