Bucureștiul interbelic văzut de fotoreporterul Iosif Berman, primul corespondent român din străinătate

Un jurnal urban în imagini a fost expus la Palatul Suţu, realizat în perioada interbelică de fotoreporterul Iosif Berman. El a surprins transformarea Capitalei României Mari, de la un oraş oriental la unul european. Fotografiile redau demolarea şi reconstrucţia arhitecturală a oraşului, dar şi marile evenimentele care au modificat viața socială, politică și culturală a Bucureştiul: greve, mari incendii, tragedia provocată de prăbuşirea unei tribune pe stadion şi alte evenimente, care reconstituie istoria oraşului.

Istoria modei celui mai elegant secol. Ținute din Micul Paris au fost expuse la Muzeul Șuțu

Secolul al XIX-lea a fost unul dintre cele mai strălucitoare şi elegante. Este epoca în care se face trecerea de la moda orientală la cea europeană. Exista şi un îndreptar al ţinutelor, publicat la 1870, "Codul toaletei civile", care reglementa ţinuta doamnelor în funcţie de împrejurările în care se aflau. Era inadmisibil să apari în public îmbrăcată nepotrivit. Ţinute elegante din Micul Paris au fost expuse la Muzeul Suţu şi fac deliciul vizitatorilor.

Caricatură și umor, o peniță satirică. Invitație la Muzeul Municipiului București

Expoziție cu ghimpi, urzici și țânțari, în plin centrul Capitalei. Reviste ale altor vremuri stârnesc zâmbete, în plină pandemie. Desenul satiric de la 1850 și până la Revoluție aduce o realitate istorică de falii culturale și comportamentale care, doar prin nume, fac publicul curios. În prim plan erau politicienii acelor vremuri. 360 de grade de peniță satirică la Palatul Șuțu, din București.

Ultima Oră

Cele mai citite