palatul regal din mamaia
O clădire emblematică din Mamaia, ce păstrează amintirea copilăriei Regelui Mihai, a ajuns într-o stare avansată de degradare. Palatul Regal construit de Regina Maria este într-un con de umbră, deşi ar putea fi vizitat de sute de mii de turişti. A fost inaugurat în 1926, iar mai târziu a ajuns în proprietatea Reginei Elena, mama Regelui Mihai. Statul se străduieşte abia acum să recupereze palatul regal pentru a-l restaura.
Proprietarii de clădiri istorice, amendaţi. La Constanţa s-au dat primele sancţiuni pentru neglijarea imobilelor
Premieră la malul mării. S-au dat primele amenzi pentru proprietarii care au lăsat în paragină clădirile istorice. Pe lista monumentelor care "plâng" după strălucirea de altădată sunt "Casa cu Lei" din Constanţa şi "Palatul Regal" din Mamaia.

