Lunga şi captivanta poveste a Curţii Domneşti de la Târgovişte începe un alt episod. Din 13 iulie, va fi rostită de restauratori
Povestea începe pe timpul lui Mircea cel Bătrân. Se spune că, în serile târzii de vară, domnul gândea, se sfătuia şi punea la cale ridicarea unui palat pentru fiul său, Mihai I, în locul ce avea să devină capitala Ţărilor Române. Dar timpul muşcă nesătul, dintotdeauna, din vieţile prea scurte ale oamenilor şi din toate cele pământeşti ale lor. Aşa se face că, din ceea ce ridica Mircea cel Bătrân, mai trăiesc astăzi doar beciurile din pietre de râu şi fundaţia bisericii paraclis. Voievodul Vlad Dracul adauga alte elemente palatului, zidindu-l mai mândru şi mai falnic.
13 July 2020, 12:32