Alte 60 de hectare de perdele forestiere de protecţie vor fi înfiinţate în judeţele Călăraşi şi Brăila și vor fi plantaţi circa 300.000 de puieţi, în cursul campaniei de împăduriri de toamnă din 2022, informează Regia Naţională a Pădurilor, potrivit Agerpres.
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor a declarat, la Sibiu, că România are cele mai sănătoase păduri din Europa şi asta se datorează regenerării naturale. Barna Tanczos a participat, la Sibiu, la lansarea celui mai mare proiect de reîmpădurire din Europa, unde a fost prezent şi Prinţul Charles.
Pădurile reprezentau 38% din suprafaţa Uniunii Europene în 2020, iar în cinci state membre mai mult de jumătate din teritoriu era acoperit de păduri: Finlanda (66%), Suedia (63%), Slovenia (61%), Estonia (54%) şi Letonia (53%), arată datele publicate luni de Oficiul European de Statistică (Eurostat).