De multe ori, în spitalele din România pare că supravieţuieşte cine are noroc. Fondurile pentru tratarea pacienţilor care ajung la Terapie Intensivă sau în unităţile de primiri urgenţe sunt mult mai mici decât anul trecut, iar medicii nu au medicamente suficiente. Deci sunt obligaţi să le dea bolnavilor - adulţi şi copii - doze mai mici decât ar trebui. Ministerul Sănătăţii păstrează tăcerea.