Este o situaţie în care am sperat să nu ajungem, dar previzibilă, în condiţiile în care, de săptămâni întregi, apar zilnic peste o mie de noi cazuri. Medicii sunt epuizați, dar nevoiți să trateze şi în spaţii improprii până la eliberarea unui pat.
Sistemul medical din România se îndoaie sub presiunea valului de pacienți infectați cu SARS-COV-2. Multe spitale sunt pline până la refuz, iar medicii nu mai pot trata, așa că totul pare ca la război. Astfel de imagini tulburătoare au fost suprinse de un pacient pe holurile Institutului de boli infecțioase ”Matei Bals” din Capitală.