Persoanele neasigurate vor avea acces la mai multe servicii medicale, nu doar la cele de urgență, potrivit unui proiect de lege

Prevenţie şi economie pe termen lung. Acesta este, pe scurt, scopul noilor modificări propuse a fi aduse Legii sănătăţii. Mai exact, persoanele neasigurate ar putea beneficia inclusiv de servicii de prevenţie din partea medicilor de familie. În acest moment, aceştia ajung să ceară ajutor în spitale, pentru că, potrivit legii, urgenţele se tratează indiferent dacă persoana cotizează sau nu la sistemul de asigurări de sănătate. Iar de multe ori spitalele sunt sufocate de astfel de cazuri, ce ar putea fi rezolvate de medicii de familie.

CNAS propune ca și românii fără asigurare medicală să se poată înscrie la medicii de familie. Adriana Pistol: „Pacienții vor beneficia de pachetul de bază, care conține ceva mai multe servicii”

Ministerul Sănătății a publicat în transparență decizională un proiect de Ordonanță de Urgență, prin care și cei care nu au asigurare medicală se vor putea înscrie pe listele medicilor de familie și vor putea beneficia de pachetul de servicii medicale de bază inclus în contractul cadru al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), inclusiv de servicii medicale de prevenție.

Propunere a Asociaţiei Naţionale pentru Protecţia Pacienţilor: Persoanele neasigurate să plătească la Urgență, dacă nu necesită îngrijire imediată

Pacienţii neasiguraţi care merg în unităţile de Primiri Urgenţe ar trebui fie trimişi în ambulatorii. Sau, dacă vor să rămână la UPU, să plătească dacă problemele lor medicale nu sunt urgenţe. Asta propune preşedintele Asociaţiei Naţionale pentru Protecţia Pacienţilor. Propunerea e respinsă de autorităţi şi medici, care atrag atenţia că anumite simptome banale pot ascunde probleme medicale grave.

Ultima Oră

Cele mai citite