În fiecare an, la data de 12 iunie, este marcată Ziua mondială împotriva exploatării prin muncă a copiilor. Instituită de Organizaţia Internaţională a Muncii (OIM) în anul 2002, această zi are scopul de a atrage atenţia asupra dimensiunii acestui fenomen şi asupra măsurilor care trebuie luate pentru a elimina această practică.
Tânăra generație este afectată în mod disproporționat de criza coronavirusului și ar putea deveni ceea ce raportul numește o „generație a restricțiilor”, arată Organizația Internațională a Muncii într-un nou raport, citat de BBC.