ordin de protecţie
O femeie de 33 de ani, care avea ordin de protecţie faţă de fostul concubin, a fost rănită de acesta, într-o sală de judecată din Constanța. Femeia a fost tăiată pe faţă de fostul concubin, cu care se judeca pentru custodia copilului. Agresorul a fost imobilizat de jandarmi, iar femeia a fost transportată la spital.
UPDATE Urmărire în trafic și focuri de armă pe DN 1. Un bărbat care încălcase un ordin de restricție provizoriu a refuzat să oprească la somația polițiștilor, iar aceștia au folosit armamentul. Șoferul este rănit
Un şofer a fost împuşcat în picior de poliţişti, după o urmărire pe DN 1, la ieşirea din Capitală. Bărbatul îşi agresase unchiul, deşi avea emis un ordin de restricție. El a refuzat să oprească la semnalele poliţiştilor chiar şi după ce aceştia au tras foc de avertisment. Şoferul a primit îngrijiri medicale la faţa locului, apoi a fost dus la Spitalul Militar din Bucureşti. În mașina lui au fost găsite două cuțite.
Femeie din Ilfov, ucisă de soțul cu care era în divorț. Autoritățile au fost alertate de fiul celor doi, care a văzut totul
O nouă victimă a violenţei domestice. O femeie de 38 de ani din Voluntari, Ilfov, a fost înjunghiata mortal sâmbătă seară de soţul cu care era în divorţ de aproximativ un an. Scenele cumplite au fost văzute de fiul cuplului. El a sunat la 112. Toată lumea știa că bărbatul era violent, dar femeia nu avea ordin de protecție. Fratele și mama ei au făcut plângere la poliție împotriva soțului violent, însă victima insistase să fie retrase. Atenție, informații care vă pot afecta emoțional!
Ordin de protecție împotriva unei mame care și-a lovit crunt fetița de numai 2 ani. Imagini apărute în spațiul public i-au ajutat pe polițiști să o identifice pe agresoare
O femeie de 29 de ani e cercetată penal pentru violenţă în familie după ce în spaţiul public au apărut imagini filmate în timp ce îşi lovea fetiţa şi îi vorbea urât. Atenție, sunt informaţii cu puternic impact emoţional! Imaginile sunt şocante și am decis să nu le difuzăm.
Pedepse mai mari pentru agresorii domestici. Pandemia a dus la o creştere a cazurilor de violență domestică
Se înăspresc pedepsele pentru violența domestică. Agresorii care încalcă ordinele de protecție vor putea fi condamnați la închisoare între 1 și 5 ani. Legea cu modificările a fost promulgată de președinte și va intra sâmbătă în vigoare. De la începutul pandemiei, numărul cazurilor reclamate de violență domestică s-a dublat.
"Se declară deschisă ședința de judecată prin Skype". Cazurile urgente, discutate prin sistem de videoconferință în perioada stării de urgență
Pandemia de coronavirus a obligat instanțele de judecată să se informatizeze, iar măsurile speciale se mențin pe toată durata stării de urgență. Așa că Tribunalul București a cumpărat tablete electronice, iar acum judecă prin sistem de videoconferință și procesele civile. E vorba doar despre cazurile urgente, precum ordinele de protecție. Numărul proceselor privind violența domestică s-a dublat in perioada izolării generate de coronavirus.
Un polițist din Prahova a sunat la 112 să anunțe că-l bate soția
Un polițist din Prahova a sunat la 112 și a cerut ajutorul colegilor după ce, în timpul unui scandal cu soția, femeia a început să-l lovească. Oamenii legii au întocmit dosar penal și au emis și un ordin de protecție pentru cinci zile, transmite Mediafax.
IGPR: Aproape 8.000 de ordine de protecție provizorie au fost emise anul trecut. Cele mai multe victime sunt din mediul urban
Polițiștii au emis anul trecut 7.986 de ordine de protecție provizorii, anunță Inspectoratul General al Poliției Române. Cele mai multe astfel de documente au fost eliberate la solicitarea victimelor. Ordinele de protecție provizorii se emit când polițiștii constată că există un risc iminent ca viața, integritatea fizică ori libertatea unei persoane să fie pusă în pericol printr-un act de violență domestică.
Bărbatul care și-a ucis soția în Spitalul de urgenţă Piatra Neamț a fost arest preventiv
Bărbatul care și-a ucis soția în Spitalul de urgenţă din Piatra Neamț și-a premeditat fapta. Procurorii spun că intenția de a ucide a fost evidentă, din moment ce a intrat în clădire cu o armă albă. Anchetatorii au stabilit traseul agresorului de la intrarea în spital până la cabinetul victimei, cu ajutorul camerelor de supraveghere. Bărbatul a fost arestat. Urmează detalii cu un puternic impact emoțional.

