Sute de inimi de copii, "reparate" la Spitalul "Marie Curie". Echipa de medici, formată cu ajutorul unor experţi din Italia, realizează operaţii complexe

Copilaşi abia veniţi pe lume, care ar fi murit din cauza malformaţiilor cardiace extrem de grave, pot fi acum salvaţi în România. Echipa de la spitalul bucureştean Marie Curie, formată cu ajutorul unor experţi din Italia, reuşeşte şi cele mai complexe operaţii. Iar Ministerul Sănătăţii a înfiinţat acolo prima secţie de cardiochirurgie pediatrică din România, cu prima secţie de ATI dedicată. Medicii şi oficialii speră ca în cel mult 3 ani să nu mai fie nevoie de transferuri în străinătate.

Intervenții chirurgicale pe inimi cât o nucă, la Spitalul Marie Curie din Capitală. O mare reușită: Peste 96% dintre micuții operați în ultimii 10 ani trăiesc

Copiii care se nasc în România cu malformaţii la inimă şi trebuie urgent operaţi sunt acum salvaţi şi la Spitalul Marie Curie din București. Specialişti din Italia au pregătit din 2013 aici medici, asistente şi tehnicieni care pot face intervenţii şi pe vase de sânge milimetrice. Şi doi copii din Ucraina au fost operaţi aici. Doar cazurile foarte complicate mai sunt transferate în Italia.

Sute de inimi de copii, "reparate" în Centrul de cardiologie şi cardiochirurgie cardiacă de la Spitalul "Marie Curie". Cel mai mic pacient salvat de medici avea doar două zile și o inimă cât o nucă

1.200 de copii se nasc în fiecare an cu probleme cardiace în ţara noastră. Sunt salvaţi doar o parte dintre ei, în România sau în străinătate. Ceilalți... mor. Pe hârtie, avem 6 secţii în care se pot face intervenții pe cord, însă doar două sunt funcționale continuu, pentru că nu sunt medici suficienţi. Alte două se deschid numai când vin doctori străini să opereze. Echipe din Timişoara şi Iaşi învaţă acum de la medici străini să repare inimi de copii.

Ultima Oră

Cele mai citite