OMS şi Germania creează un centru pentru prevenirea şi combaterea viitoarelor pandemii
Ministrul german al Sănătăţii Jens Spahn a cerut miercuri o ''resetare globală'' a luptei împotriva pandemiilor, în timp ce Germania şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) au anunţat crearea la Berlin a unui nou Centru de Informaţii privind Pandemiile şi Epidemiile, cu obiectivul de a răspunde viitoarelor provocări sanitare cu ajutorul celor mai recente instrumente tehnologice, precum analiza datelor sau inteligenţa artificială, relatează agenţiile Reuters şi EFE, preluate de Agerpres.
5 May 2021, 16:31