Elevii români au obţinut 5 medalii la ediţia a XVI-a a Olimpiadei Internaţionale de Astronomie şi Astrofizică, desfăşurată în perioada 10 - 20 august în Chorzow, Polonia, informează Ministerul Educaţiei. La competiție au participat elevi din 53 de ţări.