Ministrul de Interne de la Viena, Gerhard Karner, a subliniat sâmbătă, într-un format cu 3 jurnaliști, că Austria se opune în continuare aderării României și Bulgariei la spațiul Schengen.
Olanda nu se mai opune aderării României la spațiul Schengen, dar decizia rămâne în suspans. Surse guvernamentale susțin că Austria a rămas singura țară care, deocamdată, nu este de acord.
Aderarea României la spațiul Schengen are și susținători în Olanda, în ciuda rezoluției votate ieri la Haga. O colegă de coaliție a premierul olandez, europarlamentar, susține că România a îndeplinit deja criteriile de aderare. Iar votul parlamentarilor olandezi care cer executivului investigații suplimentare privind supravegherea frontierelor de către România și Bulgaria are legătură cu disputele interne din Olanda. Un interviu de Vlad Ungar.