Prețuri mai mari pentru nunțile din acest an. Costurile meniului pentru 100 de invitați ajung, în medie, la 10.000 de euro

După doi ani în care pandemia a încurcat planurile multor tineri, viitorii miri pot să-şi plănuiască acum marele eveniment fără nicio restricţie. Vestea proastă este că acum trebuie să îşi pregătească un buget mai mare. Numai costurile meniului pentru 100 de invitaţi ajung, în medie, la 10.000 de euro, cu 20% mai mult decât în 2019. Dar, românii nu renunță la cea mai importantă petrecere din viață.

Arhiepiscopia Iaşilor dă liber la nunţi în post, pe motiv că a fost pandemie

Nunţi în post cu dispensă de la mitropolie. Se întâmplă în judeţele Iaşi, Botoşani şi parţial în Neamţ, unde Arhiepiscopia Iaşilor va permite oficierea cununiilor religioase şi în perioadele de post. Decizia este valabilă doar în acest an şi a fost luată pentru a veni în sprijinul tinerilor care, din cauza pandemiei, nu s-au putut căsători religios. Singura condiție este obţinerea unei dispense de la Mitropolia Moldovei şi Bucovinei.

Capitala, în scenariul roșu. Masca este obligatorie în spațiile aglomerate, persoanele care nu s-au vaccinat sau n-au trecut prin boală nu mai pot circula după ora 20.00 decât cu declarație justificată

Restricții dure în Capitală de noaptea trecută, după ce rata de infectare s-a apropiat azi de 9 la mie. Persoanele nevaccinate sau cele care nu au trecut recent prin boală nu pot circula între orele 20.00 și 5.00 dimineața, fără motive bine întemeiate. Magazinele nu mai sunt deschise după 22.00 seara, iar cluburile și barurile se închid. Ne spune mai multe Antonio Miclea.

CMBSU: Rata de incidenţă din București este 8,28. În intervalul orar 20.00 - 5.00 este restricţionată circulaţia persoanelor nevaccinate împotriva COVID-19, cu câteva excepții

"Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă a constatat rata de incidenţă pentru ultimele 14 zile la 8,28 şi a reglementat în consecinţă, în sensul că a valorificat modificările legislative care au apărut odată cu intrarea în vigoare a hotărârii de Guvern adoptate astăzi", a declarat purtătorul de cuvânt al prefecturii Capitalei, Mariana Stancu-Ţipişcă, după şedinţa CMBSU.

Ce se va întâmpla cu nunțile anul acesta? Asociațiile din industria organizării de evenimente le cer autorităților să se așeze la masa negocierilor

Nunțile cu număr restrâns de invitați, în aer liber sau în interior, ar putea duce la încălcarea regulilor și ar putea pune în pericol sănătatea invitaților. Asta spun reprezentanții din industrie care cer autorităților să se așeze la masa negocierilor pentru ca evenimentele să fie reluate în siguranță de la 1 iunie. Aceștia vor testarea invitaților și dovada vaccinării celor imunizați. Cei care au nunta programată la începutul lunii viitoare se gândesc să renunțe în condițiile actuale.

Ultima Oră

Cele mai citite