Noul Cod Silvic, criticat de ONG-uri

Modificările aduse noului Cod Silvic, promulgat de curând de președintele României, sunt aspru criticate de reprezentanții unor ONG-uri care se ocupă cu protecția pădurilor. Ei reproșează autorităților că instituirea pragului de 10 m3, necesar pentru sancționarea ca infracțiune a transportul lemnului fără aviz, e aberantă dar și că unele amendamente ar încuraja tăierile de copaci.

Ultima Oră

Cele mai citite