Dunărea, la cote îngrijorător de mici. A scăzut şi debitul râurilor care se varsă în Tisa. Câteva cursuri de apă au secat

Dunărea a ajuns la un nivel periculos de mic, pe anumite porţiuni circulaţia navală se poate bloca oricând. Seceta prelungită şi canicula au dus la scăderea dramatică a cotelor şi debitelor unor râuri. Cea mai grava situaţie este la Cernavodă, unde în doar 24 de ore, nivelul apei a scăzut cu 22 de centimetri. Seceta prelungită a dus la uscarea mai multor cursuri de apă şi în bazinul Someș-Tisa.

Dunărea se află la cote minime istorice pentru luna mai

Dunărea înregistrează cote minime istorice pentru luna mai. Debitul la intrarea în țară este la jumătate față de cel obișnuit, iar fluviul și-a retras apele de la mal chiar și cu 50 de metri. Autoritățile au fost nevoite să intervină în mai multe zone critice, pentru dragare, pentru a nu fi obligați să închidă navigația. Cu toate acestea, armatorii susțin că traficul s-a redus cu 25% și înregistrează pierderi de un milion de euro pe lună.

Dunărea continuă să crească. Debitul a fost vineri de 11.500 mc/s, cel mai mare din acest an

Debitul Dunării a atins astăzi valoarea cea mai mare din acest an: aproape 11.500 de metri cubi pe secundă. La stația din Gruia, judeţul Mehedinţi, fluviul depăşise cu 80 de cm cota de atenţie şi a fost la doar 10 cm de atingerea cotei de inundaţie. În satul Cozia, apele Dunării s-au revărsat şi au acoperit 20 de hectare de păşune. Autorităţile le recomandă ciobanilor care-şi pasc oile în apropierea fluviului şi pescarilor să se retragă în zone mai puțin periculoase.

Ultima Oră

Cele mai citite