Neuroștiințele și neurologia, sinergii pentru viitorul neuroreabilitării

Două evenimente internaționale de prestigiu, a 8-a ediție a Congresului European de Neuroreabilitare și cea de-a 20-a ediție a Congresului Societății pentru Studiul Neuroprotecției și Neuroreabilitării, vor reuni, la finalul acestei luni, la Torremolinos, Spania, peste 1.000 de neurologi de pe patru continente, pentru a dezbate cele mai recente descoperiri din domeniul neuroștiințelor și al neuroreabilitării

Anual, peste 60.000 de români suferă un accident vascular cerebral. Ministerul Sănătății schimbă abordarea tratamentului și recuperării pacienților cu AVC

Astăzi este Ziua mondială a accidentului vascular cerebral (AVC) - World Stroke Day. Cu această ocazie, Ministerul Sănătății (MS) a anunțat că a introdus un atestat de studii complementare care vizează pregătirea medicilor pentru realizarea procedurilor neurointervenționale, precum tratamentul endovascular al AVC (trombectomia mecanică), informează MS, într-o postare pe Facebook.

Peste 700 de neurologi din întreaga lume participă în Franța la a VII-a ediție a Congresului Federației Europene de Neuroreabilitare

Una dintre cele mai mari manifestări științifice medicale internaționale ale acestui an, dedicate neuroreabilitării și proceselor adaptative cerebrale, a -VII-a ediție a Congresului Federației Europene de Neuroreabilitare, va reuni în Franța, la Lyon, în perioada 30 august – 2 septembrie, peste 700 de neurologi (cercetători științifici, lectori, medici primari și medici specialiști) din 57 de țări de pe cinci continente: Africa, America, Asia, Australia și Europa.

World Doctors Orchestra revine în România pentru două concerte caritabile la București și Cluj-Napoca. Toate fondurile obținute în urma vânzării biletelor sunt direcționate către Rețeaua de Telemedicină în epilepsie

Peste o sută de medici-muzicieni de pe cinci continente, reuniţi în celebrul ansamblu World Doctors Orchestra, vin în turneu caritabil în România. Vor să-i ajute pe pacienţii cu epilepsie de la noi să duca o viaţă normală. Cu banii din bilete va fi extinsă Rețeaua Naţională de Telemedicină în epilepsie și va fi înființat un centru de sprijin psihologic pentru părinți, copii şi adolescenți diagnosticați cu această afecțiune.

Ziua Mondială a Conștientizării Maladiei Duchenne, marcată de copii la spitalul "Victor Gomoiu" din București

Luni seară, spitalul "Victor Gomoiu" din Capitală a fost luminat în roșu, pentru că s-a marcat Ziua Mondială a Conștientizării Maladiei Duchenne. În curtea spitalului s-au adunat copii care suferă de această boală. Au fost momente de emoție pentru părinți, medici și mai ales pentru cei mici, ale căror dorințe s-au ridicat la cer în formă de baloane.

Aparat performant la spitalul "Marie Curie". Un encefalograf de ultimă generație a fost donat de o organizație neguvernamentală. Aparatul, conectat la o rețea de telemedicină la nivel național

Copiii cu afecțiuni neurologice vor putea fi diagnosticați și monitorizați mai ușor la spitalul "Marie Curie" din Capitală. Secția de terapie intensivă a fost dotată cu un aparat encefalograf de ultimă generație, donat de o asociație non-guvernamentală. Mai mult, acest aparat va fi conectat la o rețea de telemedicină la nivel național. Asta înseamnă că și alți medici din țară pot avea acces la investigațiile unui pacient, pentru a doua opinie medicală.

Ultima Oră

Cele mai citite