Cei mai mulţi români se feresc să îşi negocieze salariul la angajare. Cei mai mulți spun că evită să discute acest subiect, de teamă, de rușine sau din reflexul tăcerii impus în comunism. Reprezentanţii companiilor ar dori să discute subiectul chiar de la interviul de angajare și chiar să crească suma oferită.