muzeu
Uniunea Europeană şi autoritățile din județul Vaslui din România, au oferit 1,5 milioane de euro pentru continuarea lucrărilor de restaurare a cetății Soroca. A doua etapă de restaurare va dura 2 ani și va începe cu săpături arheologice în interiorul fortăreței.
Francezii donează sânge și la muzeu
O idee cât se poate de surprinzătoare le-a venit organizatorilor unei campanii de donare de sânge din Franța. Ei au amenajat centrul chiar în interiorul Muzeului de Arte frumoase din Dijon, astfel încât voluntarii care au donat sânge s-au putut bucura și de expozițiile propuse spre vizionare.
O mașina de cusut din 1921 este vedeta unei expoziții la Muzeul Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu”, din Iași
O mașină de cusut „Wertheim” din 1921, donată de un ieșean este vedeta lunii martie la Muzeul Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu”.
Se lansează „Identități Fragile”, primul muzeu participativ dedicat pandemiei COVID-19. Oricine poate dona obiecte până pe 15 aprilie
Rețeaua Națională a Muzeelor (RNMR) lansează un nou proiect muzeal participativ în România – Muzeul „Identități Fragile” (Muzeul Pandemiei) – precum și Campania publică de colectare a obiectelor-memorie care ne-au însoțit pe fiecare dintre noi în pandemie, începând cu luna martie a anului 2020.
Centrul Pompidou din Paris, închis pentru renovări extinse, care vor dura trei ani
Centrul Pompidou din Paris, unul dintre cele mai importante muzee de artă modernă şi contemporană din lume şi, totodată, unul dintre cele mai originale spaţii arhitecturale din capitala Franţei, se va închide la sfârşitul anului 2023 pentru ample lucrări de renovare, care vor dura până la începutul anului 2027, informează AFP.
546 de ani de la victoria lui Ștefan cel Mare de la Podul Înalt
S-au împlinit 546 de ani de la victoria Domnitorului Ştefan cel Mare împotriva armatei otomane în bătălia de la Podul Înalt. Momentul a fost marcat, ieri, printr-o ceremonie la Ansamblul monumental din localitatea Băcăoani, judetul Vaslui.
EXCLUSIVITATE Pandemia și carantina i-au inspirat pe artiștii ruși
Deşi pandemia generată de COVID nu s-a încheiat, experienţele trăite în timpul carantinei totale au oferit motive de inspiraţie pentru artiştii ruşi. Aşa a aparut ideea unui "muzeu al autoizolării", amenajat în premieră la Moscova.
Petru Poni și Radu Cernătescu, chimiști români de talie mondială, omagiați la Iași
Petru Poni este considerat fondatorul şcolii româneşti de chimie, iar Radu Cernătescu i-a călcat pe urme bunicului său celebru. Cele două mari personalităţi ale României sunt omagiate la Iaşi la muzeul care le poartă numele.
Dispută în jurul drepturilor de autor pentru operele de artă
Un adevărat scandal a izbucnit în lumea artistică în momentul în care societatea de gestionare a drepturilor de autor în domeniul artelor vizuale a propus plata unei sume între 35 și 100 de lei pentru fiecare operă de artă prezentată în expoziții sau evenimente publice. Societatea ar încasa bani pentru creatorii care o mandatează, iar cei care trebuie sa plătească sunt organizatorii de expoziții și evenimente de artă.

