Jaf la Casa de Pensii din Timișoara. Hoții au dispărut cu peste 200 de mii de lei

Jaf la Casa de Pensii din Timișoara! Hoţii au spart două seifuri şi au dispărut cu aproape 250 de mii de lei. Se pare că aceștia au dat spargerea la pont. Activitatea instituției a fost suspendată timp de câteva ore, astfel încât polițiștii să facă cercetări în clădire. Pensionarii veniți din tot județul ca să depună acte sau să rezolve alte probleme au fost nevoiți să aștepte până la prânz.

#COOLtura Protest - avertisment în muzee. Angajații au purtat banderole albe pentru a atrage atenția asupra reducerii bugetului alocat bunurilor și serviciilor

În muzee au avut loc miercuri proteste cu banderole albe, fără ca activitatea să fie suspendată. Angajaţii acestor instituții spun că subvenţia pentru bunuri și servicii a fost redusă în ultimele două luni cu 60% faţă de anul trecut. Se plâng că nu-şi mai pot achita facturile la utilităţi, că au renunţat la colaborări şi că şi-au redus proiectele.

Istoria primului muzeu din Principatele Române, de istorie naturală, de la Iași

Povestea primului muzeu din Principatele Unite. Pe 4 februarie 1834, un grup de membri ai Societăţii de Medici şi Naturalişti a înfiinţat la Iaşi Muzeul de Istorie Naturală. Vreme de 4 ani, acesta a funcționat în Casa Balş, pe uliţa Podu Verde din Copou. În 1838 exponatele au fost duse în sala mare de la Academia Mihăileană, iar din 1840 muzeul a funcționat în clădirea actuală, construită la sfârșitul secolului al 18-lea.

Ultima Oră

Cele mai citite