Un leu din 3 provine din evaziune fiscală în România. Suntem pe locul 3 în Uniunea Europeană la capitolul economie subterană

Un leu din 3 care circulă în România este din evaziune fiscală, iar analiştii financiari estimează că-n perioada următoare economia subterană va creşte. Este efectul majorării taxelor şi impozitelor, care îi va încuraja pe unii să apeleze la servicii şi să cumpere bunuri de pe piaţa neagră. În primele 8 luni ale anului, statul a recuperat la buget peste 5 miliarde de lei, ceea ce înseamnă mai mult de 10% din deficitul bugetar al ţării.

De la anul, românii vor avea acces online la informaţiile despre contractele lor de muncă și vor putea verifica dacă angajatorii le plătesc la timp dările

Din 2023, românii îşi vor putea verifica vechimea în câmpul muncii cu doar câteva click-uri pe internet şi vor afla dacă angajatorii le-au plătit contribuţiile către stat. În prezent, avem o lege care le permite angajaţilor accesul online la datele proprii, dar nu se poate aplica, pentru că platforma nu există. Experţii preconizează că implementarea acestei legi va duce la diminuarea muncii la negru şi a evaziunii fiscale.

Plătiți cu salariul minim doar pe hârtie

Ministrul Muncii vrea să schimbe legea, iar muncă la gri să devină oficial contravenţie. Acum, statul închide ochii iar patronii care le dau bani negri angajaților nu păţesc nimic. Doar în primele şapte luni ale acestui an, inspectorii ITM au amendat firmele cu 51 de milioane de lei pentru că lucrau cu muncitori fără forme legale. În realitate, nimeni nu ştie cu exactitate numărul acestora, ci doar că cei mai mulţi sunt pe şantiere şi în restaurante.

Ultima Oră

Cele mai citite