Moțiunea PNL împotriva Olguței Vasilescu, dezbătută în plenul Camerei Deputaților

"Lia Olguța Vasilescu-ministrul minciunii și al injustiției sociale", așa s-a numit moțiunea simplă a liberalilor dezbătută luni în plenul Camerei. Opoziția i-a cerut demisia și a venit pregătită cu mai multe cartonașe roșii. Olguța Vasilescu a respins toate acuzațiile și îi consideră nepregătiți pe parlamentarii care critică noile reguli de salarizare.

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Tudose a picat. Doar 159 de voturi pentru

Parlamentarii au dezbătut mai bine de două ore moțiunea de cenzură depusă de PNL - "PSDragnea, în campanie mumă, la putere ciumă". Opoziția vrea retragerea încrederii acordate Guvernului pentru a opri, susțin reprezentanții ei, distrugerea economiei și atacul la Justiție. După ce premierul Mihai Tudose și-a susținut punctul de vedere, parlamentarii PSD și ALDE au părăsit sala.

Liviu Dragnea: M-a întristat lipsa ministrului de Finanțe la votul pe legea salarizării din Camera Deputaților. Putem vorbi de o ofensă

Președintele PSD, Liviu Dragnea a criticat în plenul Camerei lipsa ministrului de Finanțe și a premierului Sorin Grindeanu de la votul pe legea salarizării unitare. Liderul PSD a subliniat importanța legii salarizării despre care a spus că va face istorie. Întrebat de jurnaliști, Liviu Dragnea a declarat că l-a întristat atitudinea Guvernului și o consideră o ofensă.

Ultima Oră

Cele mai citite