Ce urmează după demiterea guvernului Orban

Desemnarea de către preşedinte a unui candidat pentru prim-ministru este primul pas care urmează a fi făcut în actualul context, iar în funcţie de concluzia la care se ajunge la consultările de la Cotroceni, se poate merge fie pe instalarea noului Guvern, fie pe procedura care duce la anticipate.

Klaus Iohannis: Mâine seară probabil voi anunța deja persoana desemnată pentru a forma un nou guvern. Primul pas a fost făcut spre alegeri anticipate. Următorul pas va fi făcut după consultări

Președintele Klaus Iohannis a anunțat că joi la prânz începe consultările cu partidele politice pentru desemnarea unui nou premier. "Eu am fost și rămân, și v-o spun ca să fie foarte clar, adeptul alegerile anticipate. Eu îmi doresc să intrăm într-o logică care duce spre alegeri anticipate. Dacă însă constat că partidele parlamentare nu doresc acest lucru sau nu reușesc să înțeleagă acest lucru, atunci voi insista ca în continuare să fie votat un guvern care vine cu o agendă reformatoare, un guvern care este construit de și în jurul PNL. Asta ca să fie foarte clar ce se va întâmpla în continuare", a precizat șeful statului. Iohannis a garantat că, în tot acest timp, instituțiile statului vor funcționa.

Avocatul Poporului sesizează Curtea Constituţională pentru cele 25 de ordonanțe de urgență: o gravă abatere | Ludovic Orban: Avocatul Poporului face gargară propagandistică

Val de critici la adresa Cabinetului Orban după ce a adoptat 25 de ordonanțe de urgență în ultima ședință! Ședința de 9 ore, cu câteva pauze, s-a terminat aproape de miezul nopții. Avocatul Poporului acuză Guvernul că s-a substituit Parlamentului, ceea ce reprezintă o abatere gravă de la Constituție. Va analiza ordonanțele și va decide dacă le va ataca la CCR.

Guvernul Orban a fost demis prin moțiune de cenzură. Au fost 261 de voturi pentru adoptare și 139 de voturi contra

A forțat a treia angajare a răspunderii și a reușit să provoace PSD să facă primul pas spre anticipate. Cabinetul Orban a fost dat jos după 3 luni de guvernare. Parlamentarii și-au spus vorbe grele la dezbateri. "Suntem mândri de ce am făcut până acum, înainte de a fi demişi de un Parlament dominat de forţe retrograde", a fost reacția premierului demis.

Ultima Oră

Cele mai citite