motiune de cenzura
PSD a depus moțiunea de cenzură „Guvernul PNL - De la Pandemie la pande-mită generalizată”, a anunțat liderul interimar al partidului, Marcel Ciolacu. El a mai spus că negociază cu toate partidele parlamentare, mai puțin PNL și PMP, care sunt la guvernare.
Marcel Ciolacu: Luni depunem moțiunea de cenzură
Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a anunţat că în cursul zilei de luni va fi depusă moţiunea de cenzură la adresa Cabinetului Orban. Documentul este intitulat: "Guvernul PNL - de la pandemie la pandemită generalizată. Belşug în buzunarele clientelei PNL, sărăcie în buzunarele românilor".
Marcel Ciolacu, de la tribuna Parlamentului: Pe 17 august, Partidul Social Democrat va depune moţiunea de cenzură
Preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, liderul interimar al PSD, a anunţat astăzi că partidul pe care îl conduce va depune în 17 august moţiunea de cenzură împotriva guvernului.
Președintele PSD, Marcel Ciolacu: Am hotărât depunerea unei moțiuni de cenzură în luna august
Președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat, joi după-amiază, că social-democrații au decis depunerea unei moțiuni de cenzură în luna august împotriva cabinetului Orban.
Kelemen Hunor: UDMR nu va semna o moțiune de cenzură. Asta e sută la sută
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri că formaţiunea sa nu va semna o moţiune de cenzură. Liderul UDMR nu privește demersul ca pe o "catastrofă", dar nici nu crede că este oportun în perioadele când sunt alte probleme.
Marcel Ciolacu amenință cu moțiunea de cenzură: Nu dublați alocațiile, vă măturăm guvernarea!
Președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a avertizat, astăzi, Guvernul că dacă nu mărește alocațiile copiilor, social-democrații vor depune moțiune de cenzură la 1 august, indiferent dacă România va fi sau nu în stare de urgență. ”Am un singur mesaj pentru Iohannis și Orban: nu dublați alocațiile, vă măturăm guvernarea! Sunteți un pericol pentru viitorul țării!”, a scris Ciolacu pe Facebook.
Marcel Ciolacu anunță că PSD va depune o moţiune de cenzură la adresa Guvernului: "Va trece sută la sută"
Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că social-democraţii vor depune o moţiune de cenzură la adresa Guvernului Orban şi demersul va reuşi "sută la sută", precizând că momentul când va fi iniţiat demersul va fi stabilit într-o şedinţă a CExN după discuţii cu liderii celorlalte partide parlamentare care nu susţin Executivul.
Ionel Arsene (PSD): Legea carantinării va fi modificată în Senat
Legea carantinării va fi modificată în Senat, a declarat, luni, social-democratul Ionel Arsene. „Proprietatea privată este garantată”, a declarat Arsene, după ce a ieșit de la ședința PSD.
Romaşcanu: O decizie privind depunerea moţiunii de cenzură va fi luată după data de 17 iulie
Social-democraţii vor depune moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban, însă decizia asupra datei va fi luată după 17 iulie, în funcție de starea de alertă, a declarat, miercuri, purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romaşcanu.

