Premierul Ludovic Orban a declarat, joi, după ce în Parlament a fost citită moțiunea de cenzură „Guvernul PNL - De la Pandemie la pande-mită generalizată”, că este „o colecție de minciuni și date falsificate”. Orban a anunțat că Guvernul va sesiza Curtea Constituțională.
După ce a fost citită în plenul reunit, moțiunea de cenzură depusă de PSD împotriva guvernului Orban va ajunge pe masa judecătorilor CCR. Premierul a anunțat imediat după prezentarea documentului că va sesiza Curtea Constituțională pentru un conflict juridic între Guvern și Parlament. Motivul: moțiunea a fost depusă în timpul unei sesiuni extraordinare.
Parlamentarii PSD au semnat pentru depunerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Orban, demers susținut și de UDMR, a anunțat Lia Olguța Vasilescu.