România scapă treptat de sub cupola de foc sub care s-a aflat în ultimele două săptămâni. Însă efectele temperaturilor extreme se fac încă simțite. Arșița a lăsat în urmă nu doar culturi compromise, ci și multe victime.
360 de persoane au murit în Spania din cauza caniculei. Arşiţa va ţine până săptămâna viitoare. Medicii trag un semnal de alarmă pentru persoanele vulnerabile, să nu iasă din case la orele amiezii, să se hidrateze şi să folosească aerul condiţionat în locuinţe. Un reportaj de Oana Dobrescu.