Pe malul Nistrului a fost inaugurat un monument dedicat grănicerilor şi eroilor români căzuţi la datorie în Primul Război Mondial. Obeliscul, străjuit de un vultur cruciat, a fost refăcut, după ce fusese distrus de sovietici la sfârşitul anilor '40. Reportaj din campania Monumentele Basarabiei Furate marca TVR Moldova.