Autorităţile poloneze au demolat joi patru monumente ridicate în timpul regimului communist. Acțiunea face parte din campania de ''derusificare'' a spaţiilor publice ce a fost intensificată de guvernul de la Varşovia odată cu războiul din Ucraina, relatează agenţia EFE.