#RespectCelorDinLiniaIntai | Salvatorii au trecut Prutul ca să lupte în linia întâi. Echipa va sta 15 zile în Republica Moldova şi vor ajuta colegii din Chişinău, Bălţi şi Cahul

Specialiști în terapie intensivă și medicină de urgență, căliți în lupta cu multe boli și mai recent cu noul coronavirus, 42 de cadre medicale din țara noastră au pornit într-o misiune de solidaritate cu colegii lor de peste Prut. Știu că în Republica Moldova sunt multe îmbolnăviri în rândul personalului medical și stiu că este nevoie de ei. Nu au ezitat niciun moment când au fost întrebați dacă vor să pornească în această misiune și merg cu speranță și cu dorință de a face cât mai mult bine.

Un medic a murit de coronavirus, la Soroca, în Republica Moldova. Sunt confirmate 70 de cazuri de infectări

Se duce o bătălie tot mai crâncenă pe frontul pandemiei, iar cadrele medicale aflate în prima linie plătesc un tribut greu. Un medic a murit astăzi şi în Republica Moldova. Dar lupta continuă. Bolnavii de COVID 19 sunt tratați acum şi la Spitalul Raional Soroca, deși instituția nu a fost inclusă în lista celor șapte spitale strategice. Doar în Soroca au fost confirmate peste 70 de cazuri, majoritatea din rândul cadrelor medicale.

Mărturii din Republica Moldova. ”Până când nu ajungi în situaţia asta reală, pur şi simplu, nu conştientizezi cât e de serios. Nu e o viroză sau gripă. Nu, nu e aşa!”

În faţa coronavirusului, cadrele medicale de la Ambulanţă sunt printre cele mai expuse pericolului. "merg pe un câmp minat", dar o fac conştient pentru că au jurat să aibă grijă de semenii lor. Povestea unei asistente medicale de la Serviciul de Urgenţă din Chişinău care s-a infectat cu Covid-19 la locul de muncă, este revelatoare.

Ultima Oră

Cele mai citite