Militarii ruşi au sustras softurile de la Centrala de la Cernobîl, având suspiciunea că aici se produce armament nuclear
Centrul de măsurare a radioactivităţii din zona de excludere a Centralei nucleare de la Cernobîl a devenit parţial nefuncţional, după ce militarii ruşi au furat, în timpul ocupaţiei din lunile februarie şi martie, softurile echipamentelor, a declarat, pentru Agerpres, directorul adjunct al centrului, Olexandr Barsukov.
17 July 2022, 09:32