Gara de Nord din Capitală, modernizată cu bani europeni. Investiția este în dezbatere publică și trebuie aprobată în Guvern

Gara de Nord din Bucureşti, cea mai mare din ţară, va fi în sfârşit modernizată, cu fonduri europene. Lucrările ar urma să înceapă anul viitor, iar Ministerul Transporturilor vrea ca în primul rând să fie consolidate şi reabilitate clădirile, lucrări care costă peste 120 de milioane de euro. Cert este că Bucureştiul va avea o gară modernă, cel mai devreme în 2027.

CFR SA a obţinut toate avizele necesare proiectului de modernizare a Gării de Nord Bucureşti. Suma depășește 100 de milioane de euro. Finanţarea este asigurată

CFR SA a obţinut toate avizele necesare proiectului de modernizare a Gării de Nord Bucureşti, pentru care există finanţarea asigurată, de peste 100 de milioane de euro, iar la finele acestei săptămâni va fi discutat în Consiliul Tehnico-Economic al Regionalei Bucureşti, apoi în CTE-ul companiei, a declarat, marţi, directorul general Ion Simu-Alexandru, după audierile din comisia de specialitate a Camerei Deputaţilor.

Modernizarea Gării de Nord din Capitală mai așteaptă, după prelungirea contractului pentru studiul de fezabilitate cu încă un an și jumătate

Modernizarea Gării de Nord din București, cea mai mare din țară, mai are de așteptat. Contractul pentru studiul de fezabilitate a fost prelungit cu un an și jumătate. Autoritățile caută acum soluții pentru dezvoltarea întregii zone. Ultima renovare a clădirii Gării de Nord, monument istoric, a avut loc acum 22 de ani.

Ultima Oră

Cele mai citite