Peste 15 mii de turiști au petrecut pe litoral minivacanța de Rusalii

A fost ultima zi de distracție din minivacanța de Rusalii. Peste 15 mii de români au petrecut pe litoral, la Mamaia și Vama Veche. Iar unii s-au relaxat atât de mult, încât au uitat de distanțarea socială și de regulile pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus. Turiștii au dansat până în zori pe plajă, pe terase și chiar pe capotele mașinilor. Drumul înapoi spre casă nu a fost însă deloc distractiv din cauza coloanelor formate în zonele cu lucrări de pe Autostrada Soarelui.

Distracția de la munte a început cu nervii din trafic

Aglomerație pe Valea Prahovei de Rusalii. Oamenii au stat în mașini chiar și 3 ore bară la bară, între Breaza și Sinaia, ca să se bucure de munte după lunile de izolare. Pe platou, în Bucegi, se circulă în coloană pe drumul până la Piatra Arsă.

Vama Veche, polul distracției în minivacanța de Rusalii

Viaţa are dintr-o dată alt ritm în acestă minivacanţă. Mai ales în Vama Veche, unde mii de tineri şi nu numai au dansat şi au cântat toată noaptea. Răsăritul a fost pentru mulţi momentul în care şi-au oferit câteva ore de odihnă. Ca apoi să reînceapă distracţia.

Distracție în ton cu vremurile pe litoral, în minivacanța de Rusalii

Mii de români isi petrec vacanța de Rusalii la malul mării. Stau pe plaje sau la terase și se bucură de această evadare, după săptămâni întregi cu restricții. Sunt la tot pasul măsuri care le amintesc de faptul că nu am scapat de pandemie. Intrarea și ieșirea de pe plajă se fac pe culoare separate, turiștii stau la distanță unii față de alții, iar ospătarii poartă măști.

Ultima Oră

Cele mai citite