ministrul mediului
În exclusivitate, la TVR Info, Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a explicat cum a decis să respecte recomandarea Academiei Române, de a reduce la mai puțin de jumate, numărul urșilor care vor fi eliminați. Inițial, numărul urșilor-problemă care urmau să fie împușcați era de 500.
Noul Cod Silvic a fost lansat în dezbatere publică de Ministerul Mediului. Fechet: Tot ceea ce este peste 20% lemn furat va însemna infracțiune, complementar vom propune și măsura confiscării autoturismului
Noul Cod Silvic stabilește cum, dar mai ales cât se poate tăia din pădurile României. Proiectul înăsprește condițiile în care se pot face tăierile de masă lemnoasă și introduce două infracțiuni noi. Activiştii de mediu atrag atenția că, în fiecare oră, în România dispar aproximativ 6 hectare de pădure din tăieri legale și ilegale. Ministrul Mediului este invitat, în această seară, la Tema Zilei.
Ministrul Mediului, la TVR INFO: Peste 90 000 de români au aplicat la programul pentru panouri solare
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat luni, în direct la TVR INFO, că până acum peste 90 000 de români au aplicat la Programul Casa Verde Fotovoltaice, bugetul pentru anul acesta fiind de 1,75 de miliarde de lei.
România a participat la prima reuniune pe mediu a președinției spaniole a UE
Crearea Băncii Europene a Hidrogenului, Legea europeană a materiilor prime critice sau Legea privind industria cu zero emisii au fost prioritățile primei reuniuni ministeriale din cadrul președinției spaniole a Consiliului Uniunii Europene, la care a participat și România.
Gropile de gunoi ale nimănui. România riscă o amendă de zeci de milioane de euro din cauza neînchiderii gropilor de gunoi neconforme
Până la finalul anului, România are obligația să închidă câteva zeci de gropi de gunoi neconforme care în prezent poluează foarte mult. În caz contrar, există riscul să fie amendată cu peste 60 de milioane de euro.
Ministrul Mediului consideră că trebuie îmbunătățit sistemul Ro-Alert, iar populația să ia în serios mesajele, pentru a evita posibile tragedii
Tragedii precum cea din judeţul Arad, unde un bărbat a murit după ce a fost luat de viitură, pot fi evitate cu un sistem de alertare mai bun, spune ministrul Mediului.
Miniştrii Mediului din Uniunea Europeană se reunesc la Luxemburg. Se discută o propunere de regulament privind refacerea naturii
Miniştrii Mediului din Uniunea Europeană se reunesc marţi la lucrările Consiliului Mediu şi vor încerca să ajungă la o abordare generală cu privire la o propunere de regulament privind refacerea naturii.
Romsilva a arat traseele unei competiții internaționale de ciclism cross country. Ministrul Mediului se va implica personal pentru a remedia situația
Situație aberantă între o instituție a statului și o asociație sportivă. Este vorba despre Romsilva Ilfov care a arat mai multe poteci din Pădurea Balotești Ilfov. Acolo trebuie să se desfășoare, peste câteva zile, cea mai mare competiție de ciclism din Estul Europei. Pe fir a intrat ministrul Mediului Tanczos Barna, care a dat asigurări că se va implica personal pentru a remedia problema.
Ministrul Mediului, despre rotativa guvernamentală: Poziţia mea este de ministru pe patru ani
Rotativa guvernamentală, în forma semnată, nu ne priveşte, iar poziţia mea este de ministru pentru un mandat de patru ani, a afirmat, marţi, într-o conferinţă de presă, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor.

