Formală și fără soluții, caracterizează Dan Barna discuția cu șeful statului. Care tace în legătură cu aceasta, dar vorbește pentru partenerii străini ai României, pe care îi asigură că se vor găsi soluții foarte bune la criza guvernamentală.
Preşedintele Klaus Iohannis a avut marți după-amiază o întâlnire cu vicepremierul demisionar Dan Barna, copreşedinte al USR PLUS, la Palatul Cotroceni. Discuțiile au durat aproximativ o jumătate de oră. A fost doar o întâlnire formală, în care nu s-au prezentat soluții și nu s-au discutat scenarii, a declarat Barna într-o conferință de presă la Palatul Parlamentului.
Miniştrii USR PLUS și-au depus demisiile, astăzi dimineaţă, la Guvern. Anunțul a venit de la Dan Barna, care a scris pe o rețea de socializare că USR PLUS a făcut ce a spus că va face. După demisiile miniștrilor USR PLUS, ministerele pot fi conduse timp de 45 de zile de miniștri interimari.