Preşedintele Klaus Iohannis a declarat marţi că ieşirea din criza economică nu se va realiza prin măsuri de austeritate, ci prin investiţii. Declarația a fost făcută după întrevederea cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene acreditaţi la Bucureşti.
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat astăzi că, în cazul în care premierul Florin Cîţu constată că anumiţi miniştri nu au performat, "este posibil cândva" să se facă propuneri de remaniere, însă a subliniat că nu există o discuţie concretă în această perioadă despre subiect.