Guvernul a aprobat amnistia fiscală propusă de Ministerul Finanțelor. Impact bugetar pozitiv de până la 2 miliarde de lei

Guvernul a aprobat amnistia fiscală propusă de Ministerul Finanțelor pentru dobânzi, penalități și alte accesorii datorate de firmele care vor achita principalul restanțelor până la data de 15 decembrie 2020. Măsura va sprijini mediul de afaceri lovit de criza COVID-19 și va avea un efect pozitiv asupra încasărilor bugetare din acest an, conform previziunilor executivului.

Accizele pentru anul viitor ar putea duce la majorări de prețuri în mai multe domenii de activitate

Deși a fost eliminată supraacciza la combustibil, șeful statului încă nu a semnat decretul pentru această lege. Dacă prețurile ar rămâne așa, un plin de benzină ar putea crește de la 1 ianuarie cu până la 4 lei. Tarifele fără supraacciză ar duce la economii pentru români cu până la 15 lei pentru un plin. Se scumpesc însă țigările și alcoolul etilic, potrivit noilor tarife stabilite de Ministerul Finanțelor.

Ultima Oră

Cele mai citite