Românii împrumută statul la dobânzi avantajoase. La aproape 70 de miliarde de lei se ridică investiţiile în titlurile de stat, care încep să câştige tot mai mult teren ca şi modalitate de economisire a banilor. Economiştii spun că astfel de investiţii sunt printre cele mai profitabile de pe piaţă la ora actuală.