Peste 200 de misiuni ale Inspectoratului General de Aviație în Pandemie. Aproape 2 mii de oameni care aveau nevoie de îngrijiri medicale au fost transportați cu elicopterele MAI, în a doua jumătate a anului

Valul 4 al pandemiei a crescut semnificativ numărul misiunilor medicale ale elicopterelor Ministerului de Interne. În a doua parte a anului, în cinci luni, piloții Inspectoratului General de Aviație au avut cu 10 la sută mai multe zboruri cu pacienți decât în prima jumătate a lui 2021. În pandemie, elicopterele MAI au adunat deja peste 200 de misiuni cu pacienți infectați cu SARS COV-2.

Au spus că nu vor mai da amenzi, dar cifrele MAI arată altceva. Sindicaliștii din poliție avertizează că vor răspunde doar solicitărilor de urgență la 112, în semn de protest față de înghețarea salariilor bugetarilor

Reprezentanţii Ministerului de Interne spun că, deşi oamenii legii au anunţat că nu mai dau amenzi, ci doar avertismente, de fapt cifrele arată cu totul altceva. În schimb, sindicaliştii susţin că au pus în aplicare planul de proteste şi că, de săptămâna viitoare, vor răspunde doar solicitărilor de urgenţă la 112.

Ultima Oră

Cele mai citite