Militarii americani din baza de la Mihail Kogălniceanu au folosit tancuri grele M1 Abrams care au tras în ținte amplasate la câțiva kilometri. Încă de acum 6 ani, Statele Unite au în România câteva sute de militari, blindate și elicoptere, care au ca misiune întărirea flancului NATO. Operațiunea americanilor, Atlantic Resolve, a început după ce Rusia a anexat ilegal peninsula Crimeea.
Gest impresionant al militarilor americani staționați în baza Mihail Kogălniceanu. Soldații au vizitat un orfelinat din Constanța și le-au dus cadouri unor copii abandonați de părinți și crescuți de un cuplu de peste ocean. Militarii americani din Constanța participă frecvent la astfel de acțiuni caritabile.