Centrul Replika a împlinit 7 ani. Teatru social și povești despre problemele lumii noastre. Crezul fondatorilor: accesul la cultură nu ar trebui să fie un lux

Emisiunea "Cooltura" pune o lumină pe Centrul Replika din Capitală, care a împlinit 7 ani de existenţă. Ce e lăudabil în activitatea acestui spaţiu independent e activitatea lui educativă. Actorii, regizorii şi voluntarii de acolo fac educaţie prin teatru, ateliere cu copiii, invită la dialog, iar accesul e gratuit, conform crezului că în societatea de azi cultura n-ar trebui să fie un lux. Merită să-i vizitaţi la sediul din Lânăriei 93-95.

Teatrul din manual. Actorii susțin spectacole-lectură în liceele bucureștene

Teatrul face școală bună cu educația. Actorii Teatrului Mic sunt implicați trup și suflet într-un proiect care aduce în licee spectacole lectură cu texte din programa școlară. Vedem cum a fost “Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război" de Camil Petrescu, în dramatizarea Mihaelei Michailov, la Liceul Cervantes.

Ultima Oră

Cele mai citite