Se anunţă un an bun pentru apicultorii vâlceni. Producţia de miere va fi mai mare faţă de 2021. De vreme ce mierea din Ucraina nu va mai ajunge pe piaţa din România, apicultorii speră că vor reuşi să vândă şi o cantitate mai mare de producţie autohtonă.
Sute de kilograme de miere de albine s-au împrăştiat pe DN 7, după ce un camion s-a răsturnat luni în localitatea Vladimirescu, traficul fiind îngreunat aproximativ o oră.
Mierea de răpiță și cea de salcâm se vor găsi foarte greu anul acesta. Apicultorii din Mehedinți au calculat că până acum nu au scos nici măcar 20% din producția de miere la care sperau. Nici pentru lunile următoare nu sunt prea mari speranțe, pentru că albinele produc puțin, doar pentru hrană proprie.
În plină pandemie de coronavirus, există ființe care profită de restricțiile de călătorie impuse oamenilor. Albinele, care au pierit cu milioanele în ultimii ani, își revin.
Vremea rea îi loveşte pe apicultorii din Harghita, care spun că au cel mai păgubos an din ultimele decenii. La noi, consumul de miere e deja cel mai mic din Europa și nu e loc de scumpiri, arată Asociaţia Crescătorilor de Albine din România, care speră că executivul va aproba un ajutor pentru apicultori. Ei se plâng că şi pesticidele interzise în alte țări, dar permise la noi, le omoară albinele.
Producţia de miere este în pericol şi în acest an. Nu pentru că nu sunt flori, ci din cauza căldurii. Rapiţa şi salcâmii au înflorit în acelaşi timp şi nu au rezistat prea mult. Apicultorii au fost nevoiţi să mute albinele foarte des, aşa că insectele nu au avut mult timp la dispoziţie pentru recoltare.