meteorologie
Ploile torențiale și grindina au lovit județul Mehedinți. Probleme similare sunt duminică seara și în județul Argeș. Acolo vântul a doborât zeci de copaci. Și Capitala a fost lovită de furtună. Pentru București, meteorologii au emis o avertizare nowcasting cod galben. Se semnalează descărcări electrice și vânt puternic. Pentru Ilfov a fost emis cod portocaliu.
Meteorologii au emis cod galben de ploi pentru sudul, centrul și nordul țării
Administrația Națională de Meteorologie prognozează două zile de ploi abundente și vijelii în Oltenia, în Transilvania, local în Muntenia și în nordul Moldovei. Meteorologii anunță că, duminică, vremea se va menţine călduroasă în sud-estul țării. În restul teritoriului, temperaturile vor fi în scădere.
Urmează trei zile de ploi torențiale, grindină și vijelii în majoritatea regiunilor
Meteorologii anunță că, la sfârşitul acestei săptămâni, vremea se va menţine călduroasă în regiunile sudice şi estice, în timp ce în restul teritoriului temperaturile vor scădea treptat. Luni, răcirea vremii va continua şi va cuprinde toată ţara.
Codul roşu de caniculă a fost prelungit în Dolj și Mehedinți. Cod portocaliu și cod galben pentru restul teritoriului
Meteorologii au prelungit codul roşu de caniculă pentru judeţele Dolj și Mehedinți până duminică, 6 august. În București și în cea mai mare parte a țării va fi cod portocaliu de caniculă. Este a doua zi consecutiv de temperaturi extreme şi disconfort termic deosebit de accentuat. ANM anunță că vremea caniculară se va menține și pe parcursul săptămânii viitoare, îndeosebi în zonele de câmpie.
Caniculă şi disconfort termic în primele zile ale săptămânii viitoare. Instabilitate atmosferică de joi
Primele trei zile ale săptămânii viitoare vor fi caniculare în majoritatea regiunilor. Maximele termice se vor situa peste 30 de grade Celsius. De joi, se va instala instabilitatea atmosferică. Apoi, valorile termice vor fi uşor mai coborâte decât cele normale pentru această perioadă, anunță ANM.
Trei zile de ploi în sudul, estul, centrul țării și în zona montană
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare de instabilitate atmosferică accentuată, ploi însemnate cantitativ de duminică după-amiază până marți noapte.
Cod galben de vânt şi ninsori la munte. Ploaie, vânt şi brumă în celelalte regiuni
Meteorologii avertizează că, mâine, în Carpaţii Meridionali şi Orientali va ninge abundent, în special la altitudini de peste 1500 de metri şi se va depune strat consistent de zăpadă. Va fi şi vânt puternic. Rafalele vor depăşi 70 de kilometri pe oră. Pentru restul ţării, meteorologii au emis o informare de precipitaţii, vânt şi brumă, valabilă din această noapte până luni dimineaţă.
VIDEO: 23 martie, Ziua Mondială a Meteorologiei. Norii, de la Debussy la Atlasul Internaţional al Norilor
Understanding Clouds este tema sub care se desfăşoară, în 2017, Ziua Mondială a Meteorologiei. Norii, cântaţi de poeţi şi muzicieni, desenaţi de mari pictori şi prezentaţi în expoziţii de fotografie, sunt cheia pentru studierea tuturor schimbărilor climatice.
Urmează două zile de ploi în toată ţara. Va ninge moderat la munte şi în Moldova
Meteorologii anunţă că, în următoarele două zile, vor fi precipitaţii însemnate cantitativ în toată ţara şi ninsori moderate la munte şi în Moldova. Pe arii restrânse se va produce polei. Vântul se va intensifica în sudul Moldovei, în Muntenia şi în Dobrogea.

