Sute de sate din România nu au medic de familie. Guvernul a aprobat Strategia Națională de Sănătate pentru următorii 7 ani

Criza de medici, dar și pacienții nevoiţi să meargă și sute de kilometri pentru a avea parte de tratamente, ar urma să devină istorie până în anul 2030. Așa speră guvernanții, care au aprobat Strategia naționala de sănătate. Pacienții vulnerabili - copiii, vârstnicii, persoanele cu dizabilităţi - ar urma să se bucure de atenție sporită din partea autorităților. O promisiune importantă.

Medici în misiune la sate. Doctori de la Spitalul Militar din Timișoara au acordat gratuit consultații

Mai mulți medici de la Spitalul Militar din Timișoara și-au rupt din timpul liber și echipați cu instrumente au mers prin județ ca să ofere asistență medicală gratuită. Caravana lor s-a oprit și la căminul cultural din Urseni unde zeci de oameni, majoritatea în vârstă, i-au așteptat cu nerăbdare. Au mare nevoie de medici pentru că nu pot ajunge la spital, la Timişoara.

Ultima Oră

Cele mai citite