Sute de sate din România nu au medic de familie. Guvernul a aprobat Strategia Națională de Sănătate pentru următorii 7 ani
Criza de medici, dar și pacienții nevoiţi să meargă și sute de kilometri pentru a avea parte de tratamente, ar urma să devină istorie până în anul 2030. Așa speră guvernanții, care au aprobat Strategia naționala de sănătate. Pacienții vulnerabili - copiii, vârstnicii, persoanele cu dizabilităţi - ar urma să se bucure de atenție sporită din partea autorităților. O promisiune importantă.
21 October 2023, 21:09