Mii de oameni au protestat în Macedonia de Nord pentru a cere demisia ministrului Sănătăţii, după ce au apărut suspiciuni că angajaţii unui spital fură medicamentele bolnavilor de cancer şi le vând pe piaţa neagră

Furie în Macedonia de Nord unde mii de oameni au cerut în stradă demisia ministrului Sănătății. Asta după ce au apărut suspiciuni că angajații principalului Spital de Oncologie din țară furau medicamentele bolnavilor de cancer și le vindeau pe piața neagră. Deși informații în acest sens sunt de mai multe luni, abia acum procuratura a deschis o anchetă.

Exportul paralel de medicamente îi lasă pe pacienții români fără tratamente

Autoritățile nu folosesc uneltele pe care le au la dispoziție pentru a preveni crizele de medicamente. Este avertismentul Observatorului Român de Sănătate şi al Asociaţiei Dăruieşte Viaţă. De exemplu, în 2016 a fost introdus un sistem de monitorizare a medicamentelor, care prevedea că, atunci când nu mai erau doze suficiente în farmacii, să fie limitat exportul. Acest lucru nu s-a întâmplat însă întotdeauna.

100 de coroane norvegiene pentru fiecare sutien atârnat de gardul fermei. Campania lui Anders Grande de luptă împotriva cancerului la sân

Un fermier norvegian a fost nevoit să-și lungească gardul proprietății, pentru că nu mai are unde să atârne toate sutienele pe care le primește prin poștă. Și chiar dacă suna ciudat, în realitate este vorba despre un scop cât se poate de nobil: o campanie de strângere de fonduri pentru lupta împotriva cancerului la sân.

Ultima Oră

Cele mai citite